Przyczyny trądziku młodzieńczego

Trądzik dotyczy aż osiemdziesięciu procent osób między osiemnastym a dwudziestym piątym rokiem życia. Jeżeli masz kilkanaście lat i nagle twarzy pojawiają się pryszcze nie jest to żadna choroba tylko normalny trądzik młodzieńczy. Jego główną, podstawową przyczyną są zmiany hormonalne, które zachodzą w Twoim organiźmie w czasie dojrzewania.

Przez zdrową skóre jest produkowana odpowiednia ilość łoju, która wypływa na powierzchnię skóry czyli pory.A jak dochodzi do powstania trądziku?Główną jego przyczyną trądziku młodzieńczego są zmiany hormonalne. W wyniku nadmieru stymulacji androgenowej dochodzi do pobudzenia grudek łojowych czyli łohotoku.Jeżeli nagromadzi się naskórek zrogowaciałty i łój mogą zacząć rozwijać się bakterie z gatunku Propionibacterium acnes, które są obecne na powierzchni naszej skóry. Mogą one powodować stan zaalny. Po jakimś czasie dochodzi do pęknięcia przewodu wyprowadzającego oraz rozwój stanu zapalnego w okolicach przewodu łojowego. Grudki mogą być wtedy duże, czerwone i bolesne.
trądzik młodzieńczy zdjęcie

Przyczyna trądziku może być równiez genetyczna. Jeżeli w masz dodatni wywiad na temat trądziku w Twojej rodziny istnieje niestety zwiększone prawdopodobieństwo ciężkiej postaci tej choroby. Bardzo istotną przyczyną trądziku jest również podłoże hormonalne. U osób, które mają problemy z trądzikiem obserwuje się nadprodukcję męskich hormonóe płciowych czyli androgenów. Powodują one nadmierne wydzielanie się łoju z gruczołów skórnych.

Trądzik może być również spowodowany przez dziedziczne nie prawidłowe działanie gruczołów łojowych.

Inne przyczyny trądziku

Trądzik może być też wywołany zażywanie tabletek hormonalnych i niektórych innych środków farmaceutycznych czy środków dopingujących sterydów i kortykosterydów.Czasem kobiety mogą mieć trądzik pod wpływem zmian hormonalnych jakie zachodzą w okresie ciąży i karmienia piersią.Promieniowanie słoneczne najpierw poprawia stan naszej skóry natomiast zbyt długie narażenie na słońce może nasilać zmiany na skórze.Pryszcze na skórze mogą pojawić się również pod wpływem niewłaściwej diety ubogiem w witaminy i mikroelementy oraz stresu i nie właściwego stylu życia.
Tutaj znajdziesz więcej informacji »
Zobacz skuteczną metodę na trądzik!